В современных условиях юрист должен владеть такими бойцовскими качествами, как решительность, терпение и стрессоустойчивость

В современных условиях юрист должен владеть такими бойцовски...

Интервью Директора по правовым вопросам компании Октава Капитал Татьяны Андриановой "Юридической газете", 16 октября 2015, 15:28 (на украинском).

Про історію свого кар’єрного росту на посаді директора з правових питань, моделі управління активами та специфіку ведення бізнесу в Україні «Юридичній газеті» розповіла директор з правових питань компанії «Октава Капітал» Тетяна Андріанова.

- Пані Тетяно, розкажіть яким був Ваш шлях кар’єрного зростання?

Свій кар'єрний розвиток я почала в компанії ICS у 2001 р. Я була такою ж, як і багато інших випускників юридичних факультетів, – починала з посади помічника юрисконсульта. На початковому етапі мого кар'єрного зростання, в компанії ICS не було юридичного департаменту. Я була першим штатним юристом компанії. Ми розвивалися в тандемі з самою компанією шляхом спроб та помилок. Так, поступово, з посади помічника я досягла посади юрисконсульта, а потім – провідного юрисконсульта і т.д.

Разом з цим компанія ICS також розвивалася. З роками утворився холдинг, що складався з безлічі активів різного калібру. На певному етапі розвитку холдингу акціонер прийняв рішення про створення «Октава Капітал» – компанії, яка керує активами, в якій я очолила юридичний напрямок. На сьогодні в портфелі активів «Октава Капітал» понад п'ять успішних бізнесів, кілька стартапів, які обслуговуються професійною командою юристів під моїм керівництвом.

- Якщо в «Октава Капітал» з’являється вакансія юриста, як Ви знаходитенового працівника? На які якості звертаєте увагу?

Є формальні стандартні процедури з пошуку юристів за допомогою внутрішньої HR служби або рекрутингових агентств. Проте,більшою мірою я довіряю рекомендаціям своїх партнерів, або знаходжу працівників простим, давно відомим методом «сарафанного радіо».

В умовах сьогодення, в першу чергу, юрист повинен володіти такими «бійцівськими» якостями, як рішучість, терпіння, стресостійкість. Не менш важливим є вміння працювати в команді та, безумовно, активна життєва позиція. Все решта – справа наживна.

- Чи не замислювалися Ви про кар’єру в юридичному бізнесі, в конкретній юридичній фірмі, адже досвід дозволяє?

Кар'єру в юридичному бізнесі я також пройшла в групі компаній «Октава». На певному етапі розвитку бізнесу, я побудувала аутсорсингову структуру, яка на ринкових умовах надавала увесь спектр юридичних послуг для бізнесу. Компанії дуже активно розвивалися, що призвело до децентралізації юридичної функції та створення самостійних юридичних департаментів усередині компаній. Між іншим, цілком ймовірно, що у сьогоднішніх умовах ми можемо повернутися до такого формату, і в мене буде можливість знову спробувати себе в цій ролі.

- Яка сьогодні основна місія компанії «Октава Капітал»?

Місія компанії – примножувати вартість активів для акціонера. Для реалізації цієї місії «Октава Капітал» визначає стратегію бізнесу, розробляє і впроваджує єдині стандарти методики та практики в галузі корпоративних фінансів, управління правом власності, проектної діяльності, корпоративної безпеки.

- Розкажіть про процес становлення компанії? Які труднощі виникалина шляху?

Найскладніший етап – старт. Топ-менеджмент бізнесу з великим небажанням сприйняв проект «Октава Капітал». Кому ж подобається додатковий контроль? Проте, ми змогли знайти таку модель компанії, що керує активами, за якої враховуються інтереси всіх: власника, бізнесу та топ-менеджменту.

- Випробувавши різні класичні моделі управління активами, «Октава Капітал» зупинилася на комітетній моделі. Як відбувалося впровадження комітетів і наскільки ефективно вони функціонують на сьогодні?

У групі компаній «Октава» діє 5комітетів: фінансово-аудиторський комітет,комітет з корпоративної безпеки,комітет проектів і продажів,комітет з кадрової політики,комітет з маркетингової політики. Було досліджено різні моделі управління: стратегічний архітектор, фінансовий контролер, фінансовий холдинг, оператор та інші. Модель була обрана виходячи з цілей та функцій, визначених власником бізнесу: формування корпоративного бізнес-портфеля;підвищення ефективності і віддачі від корпоративного портфеля;управління вартістю і джерелами фінансування;формування бізнес-стосунків із зовнішнім середовищем (державою, партнерами, клієнтами та іншими стейкхолдерами). Саме тому була обрана комітетна система управління, і на сьогодні ми впевнено можемо стверджувати, що така система є ефективною.

Враховуючи те, що кожен бізнес групи компаній «Октава» має свою специфіку, для кожного з них було створено комітет з корпоративної безпеки. Комітет є консультаційним органом, а не розпорядчим.

- Ви є головою Комітету корпоративної безпеки. Розкажіть детальніше, чим займається цяструктура?

Корпоративна безпека – це робота із зовнішніми та внутрішніми загрозами (прогнозування, ідентифікація, подолання). Комітет встановлює єдині методики, стандарти й практики (так звані політики) у сфері корпоративної безпеки та контролює їх дотримання. Як побудований цикл роботи комітету?Ми починаємо роботу зі збору інформації, аналізуємо її на предмет потенційних загроз та ризиків, за необхідності вносимо зміни в політиці й регламенті та контролюємо їх дотримання. Таким чином, це є безперервний процес. Щодо принципів роботи Комітету, перш за все, ми прагнемо попередити, а не усунути загрози або їх наслідки. Всі члени нашої команди – професіонали та експерти у своїй сфері. Рішення приймаємо колективно, а не одноосібно. До того ж корпоративна етика для нас є конституцією. Ми обов’язково погоджуємо дії з акціонером і СЕО бізнесу, визначаючи за найважливіше – економічну доцільність.

Комітет корпоративної безпеки складається з 3підкомітетів: юридичної, інформаційної та адміністративної безпеки. У кожного підкомітету свої функції та зони відповідальності. Наше завдання полягає в тому, щоб забезпечити ефективність їх роботи.

- Ви маєте свідоцтво про право на адвокатську діяльність. Які справи доводилося вести на практиці?

Свідоцтво про право на адвокатську діяльність я отримала в 2002 р. У тих процесах забезпечення корпоративної безпеки та захисту інтересів власників, де необхідний статус адвоката, я не соромлюся його використовувати.

- «Октава Капітал» управляє не лише активами багатьох компаній, а й корпоративними фінансами, правами власності, проектною діяльністю компаній. З якими проблемами на законодавчому рівні найчастіше доводиться стикатися?

Проблеми законодавчого плану, в першу чергу, полягають у тому, що прийняті закони абсолютно не враховують інтереси бізнесу. Сьогодні, в умовах сильного падіння прибутковості бізнесу та ліквідності активів, тиску з боку фіскальних та контролюючих органів, основне завдання полягає в тому, аби знайти шляхи зберегти бізнес та вижити.

- Наскільки сьогодні державою підтримується ведення бізнесу на законодавчому рівні (податкові пільги, дозвільні процедури, митниця, реєстри і т.д.)?

Усі 25 років незалежності України держава робила лише мляві спроби поліпшення бізнес-середовища. На практиці це часто був суцільний популізм і відсутність реального поліпшення економічного клімату для бізнесу. Наприклад, колишня влада активно піарилася, вдаючи, що вони підтримують ІТ-галузь та надають їй податкові пільги. Насправді (ті, хто працюють у галузі прекрасно це знають), ніяких пільг ІТ-галузь не отримувала. Навіть після зміни влади позитивних змін для поліпшення економічного бізнес-середовища в Україні поки дуже мало. Але варто зазначити, що вони є. Наприклад, зараз можна отримати витяг з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України не виходячи з офісу тане витрачаючи час на поїздки до держреєстратора. Також позитивною є норма Закону №1580, котра забороняє фізичне вилучення серверів ІТ-компаній, без прямої вказівки суду. Мені особисто подобається концепція податкової реформи Ніни Южаніної, яка передбачає істотне зниження податкового навантаження на бізнес і порядок його адміністрування. На моє глибоке переконання, бізнесу потрібні не пільги та преференції, а дерегуляція економіки, зниження податкового тиску, доступні кредити, а також створення рівних умов ведення бізнесу всім українським суб'єктам господарської діяльності. Але, на жаль, поки бізнесу в Україні дуже складно працювати та розвиватися.

 

Юридична газета, 16 жовтня 2015, 15:28