Сучасна освіта: озброюйтеся навичками і опустіть руку майстра

Сучасна освіта: озброюйтеся навичками і опустіть руку майстр...

19 квітня в Бізнес-школі "МІМ-Київ" пройшов круглий стіл на тему "Освіта в еру Індустрії 4.0". Говорили про інноваційну освіту не тільки за формою, а й за змістом, обговорювали перспективи впровадження нових форм навчання і розглядали реальні кейси того, що працює зараз в освіті.

Надія Омельченко, директор з кадрової політики Групи компаній "Октава", випускниця МІМ-Київ за програмою "МВА в ІТ-менеджменті" в своєму виступі зупинилася на тому, що сучасна освіта – не тільки сума отриманих знань, а й низка життєвих навичок, без яких учень ніколи не досягне ступеня майстра.

Надія акцентувала, що часто сучасна освіта зводиться до набору знань виключно для здачі тесту.

Цей феномен не перший рік вивчається на Заході. Викладач Стенфорда Деніз Поуп в 2001-му навіть випустила книгу "Навчання: як ми створюємо покоління травмованих стресом, матеріалістичних і неправильно навчених студентів". Професор описує так звану ендемію менталітету "навчання для тесту", роботизацію учнів і, в меншій мірі, студентів. За прикладами далеко ходити не треба: скільки людей, які здали тести з англійської, реально продовжують вивчати мову або вільно спілкуються? Одиниці! Хоча відсоток тих, хто отримав прохідний бал, досить високий.

Які навички повинні в першу чергу прищеплювати батьки і вчителі?

Спікер виділила кілька позицій:

1. Критично мислити

Якщо за вас все зробили інші спеціально навчені люди, то ми спостерігаємо придбану безпорадність. Якщо ми хочемо, щоб діти навчилися думати власною головою, ми повинні спонукати їх до діалогу, спираючись на їх природне прагнення відповідати, відмовити вирішувати за них.

2. Комунікувати

Учневі важливо передавати, ділитися своїми знаннями та емоціями, і отримувати такий же фідбек від однолітків, вчителів і батьків. Без комунікації не буває команди, і цей навик важливо закласти якомога раніше.

3. Цілепокладати і шукати себе в цьому світі

Людина, яка тримається за чиюсь руку, йде по життю, в якому за неї все влаштували, не здатна розвинути майстерність. Цей термін виступає ключовим поняттям в теорії самоефективності Альберта Бандури. Він підкреслював важливість віри у власні можливості виконати завдання, досягти мети і управляти обставинами.

Заохочення ініціативи і відповідальності, і покарання за їх відсутність, на думку Надії Омельченко, також критично важливі в освітньому процесі.